Dzieci Maharadży – Fajna Ferajna w Indiach

”Dzieci Maharadży-Fajna Ferajna w Indiach” to interaktywny webdok, opowiadający autentyczną historię jedenastoletniego Wiesia Stypuły i tysiąca innych polskich dzieci, które dzięki indyjskiemu maharadży odzyskują dzieciństwo utracone podczas II wojny światowej. Dokument dostosowany jest w formie i treści do wrażliwości młodego widza i przedstawia losy polskich dzieci poprzez komiks, interaktywne
mapy, animacje, krótkie filmy z udziałem dziecięcych aktorów, zdjęcia archiwalne i nagrania audio. Webdok zabiera widza w podróż do dzieciństwa Wiesia: wywózki na Syberię, przeprawy przez Azję i pobytu w Indiach. Razem z Wiesiem widz przemierza osiedle dla polskich dzieci, zbudowane przez maharadżę, poznając rówieśników i opiekunów Wiesia, a także lokalnych mieszkańców i rodzinę maharadży.

Fundacja Nil Desperandum prowadzi dwa profile w mediach społecznościowych dedykowane historii polskich dzieci wywiezionych na Syberię w czasie drugiej wojny światowej i ewakuowanych z ZSSR do osiedla dla polskich dzieci w Balachadi. Na obu profilach (Facebook i Instagram) Fundacja publikuje posty w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i Hindi. Na naszych profilach zamieszczamy materiały archiwalne, zdjęcia z wydarzeń związanych z pokazami festiwalowymi, spotkaniami w szkołach, uroczystościami organizowanymi w Polsce i w Indiach upamiętniającymi tę historię. Dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Fundacja realizuje projekt: „Promocja i upowszechnianie polskiej twórczości filmowej poprzez pokazy webdoka Dzieci Maharadży Fajna Ferajna w Indiach na międzynarodowych festiwalach filmowych”.

Webdok miał premierę podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (2021). Jest prezentowany na festiwalach w kraju i za granicą, gdzie otrzymuje liczne nagrody:

  • Jaipur International Film Festival, Indie (2022)
  • Slamdance Film Festival, USA (2022)
  • Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji O!PLA, Polska, (2022), WYRÓŻNIENIE
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, Polska, (2022), NAGRODA
    PUBLICZNOŚCI
  • Smile International Film Festival for Children, Indie (2022)
  • New Media Film Festival, USA (2022)
  • Aryan Children’s Film Festival, Jaipur, Indie, Webdok otrzymał NAGRODA ZA NAJLEPSZY
    FILM DOKUMENTALNY (2022)
  • Dytiatko International Children’s Media Festival, Ukraina (2022), TYTUŁ FINALISTY
  • International Chinh India Kids Film Festival, NAGRODA SPECJALNA (2022)

Istnieje możliwość zorganizowania spotkania autorskiego z autorką, producentką i scenarzystką Moniką Kowaleczko – Szumowską. 

W celu ustalenia terminu i miejsca spotkania wyślij zgłoszenie: