Fajna Ferajna - Powstanie oczyma dzieci

Jest to film dokumentalny dla dzieci i młodzieży, w reżyserii Tomasz Stankiewicza, który powstał na podstawie książki Moniki Kowaleczko–Szumowskiej. Książka w wielu szkołach jest lekturą nieobowiązkową, a film został nagrodzony na licznych festiwalach na całym świecie.

Film opowiada o Powstaniu Warszawskim oczyma najmłodszych uczestników tych wydarzeń i jest to film niezwykły, przede wszystkim ze względu na występujące w nim osoby. Na ekranie pojawiają się świadkowie i uczestnicy Powstania: Barbara Rybeczko-Tarnowiecka – Basia, Halina Stańczak-Kryska – Halusia, Bogusław Kamola – „Hipek”, Jerzy Grzelak – „Pilot”, Stanisław Wołczaski – „Kazimierz”. Halinka ratowała z powstania psy i koty. „Kazimierz” był kolporterem gazet i obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. „Hipek” należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się w piwnicach. Towarzyszą im współczesne dzieci: Jaś, Staś, Stefanek i Zosia, których wyobraźnia, poruszona opowieściami Powstańców, przenosi ich do 1944 roku. Jaś, Staś, Stefan i Zosia doświadczają tych samych emocji, co ich rówieśnicy z Powstania Warszawskiego.

Fundacja Nil Desperandum prowadzi profil na Facebook’u, na którym udostępnia posty i zdjęcia związane z Powstaniem Warszawskim. Publikowane są również zdjęcia z wydarzeń związanych z pokazami festiwalowymi, uroczystościami rocznicowymi oraz spotkaniami w szkołach.

Film „Fajna Ferajna – Powstanie oczyma dzieci” był prezentowany na międzynarodowych festiwalach, min. w Thessalonikach, Tiranie czy Tallgrass. Na swoim koncie ma liczne nagrody:

  • Assam – Nagaon International Short and Documentary Film Festival „Golden Rihno”: Nagroda dla
    najlepszego filmu dokumentalnego (2018)
  • Seul Guro International Kids Film Festival: Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
    (2017)
  • Jaipur International Film Festival: Nagroda dla najlepszego filmu dziecięcego (2017)
  • Hajdarabad – Indian World Film Festival: Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego (2017)
  • Londyn – Imperial War Museum Short Film Festival: Wyróżnienie (2016)
  • Warszawa – Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych: „Brązowa Szabla” w
    kategorii filmu dokumentalnego (2015)
  • Pirgos – Olympia International Film Festival for Children and Young People: Nagroda Jury
    Dziecięcego dla najlepszego filmu dokumentalnego (2015)

Istnieje możliwość zorganizowania spotkania autorskiego z autorką, producentką i scenarzystką Moniką Kowaleczko – Szumowską. 

W celu ustalenia terminu i miejsca spotkania wyślij zgłoszenie: